"Ne vígy minket kísértésbe!" ( II. )
Kiss János atya az akarat fontosságáról beszélt nekem egyszer - azzá válsz, amire az akaratod irányul. Azt meg Te választod meg..., talán.
"Ha valaki számunkra bosszantó módon viselkedik, rögtön azt gondoljuk, hogy az illető rossz. Nem vagyunk hajlandóak szembenézni a ténnyel, miszerint a kellemetlen viselkedése olyan korábbi tényezők következménye, amelyekről, ha elég hosszú ideig visszamegyünk az időben, kiderül, hogy már jóval a kellemetlen egyén születése előtt fennálltak - vagyis a kellemetlen egyén még véletlenül sem tehető a viselkedéséért felelőssé." ( Bertrand Russell )
Mindazonáltal, ha az illetőnek nem is ciki az ilyesfajta viselkedés, a többiek számára még a látványa is nagy szégyen lehet.
A Miatyánkban van egy sor, ami ide "vág": "ne vígy minket kísértésbe", sokat vitatkoznak rajta, én így szoktam értelmezni magamnak:
Ne hagyd, hogy nevetségessé tegyük magunkat, hogy méltatlanná váljunk az "ember" névre. Illetve arra a névre, amit csak "odaát ismernek"..., "neveden szólítottalak, enyém vagy". ( A Szent Ignáci lelkigyakorlatban azt is megéltem, milyen lehet Isten szemében s Izajás szavaival "gyönyörűségnek", "királyi fejéknek" lenni. Nagyon nagy kihívás ebben megmaradni, méltónak lenni, s mennyire könnyű kiesni belőle. )
Az üdvösséget csak elveszteni lehet..., s nagyon nehéz visszaszerezni!
"Az emberi faj Istentől való félelme megszűnt. Meg is kapta érte azután a büntetését; hiszen önmagától kezdett félni, életre hívta a fantasztikumot, most pedig saját képzeletének e teremtményétől reszket." ( Soren Kierkegaard )
Russellt és Kiekegaardt összehoznám egy vitára!
Mindenesetre a tapasztalat inkább Kierkegaardt igazolja..., "transzcendens norma" nélkül a világ olyan ahogy Russell is leírja:
"Ezt a világot tulajdonképpen az ördög teremtette egy olyan pillanatban, amikor Isten éppen nem figyelt oda."
Isten nélkül nagy bajban vagyunk:
3. Negatív
Ezt a most divatos kifejezéssel élve "szekunder szégyen" ( vicarious embarrassment ) érezzük gyakran, amikor valaki a társaságunkban "Istentelenül" viselkedik, "mint egy disznó" ( bár a disznókról nekem, mint a biológusnak sokkal jobb véleményem van, mint egyes embertársaimról ~ Heinz Meynhardt: Vaddisznóriport ):
”Aki úgy szereti az életet, mint moslékot a disznó, gyűlöli a halált, ki a vályút elrántja előle. ( Weöres Sándor: Rongyszőnyeg 83. )
Ezt az érzést tapasztalhatjuk meg a Tűz van babám című film nézésekor, bár nem tudom, ki vágyik a hétköznapok tömeges "szekunder szégyenérzetei" után még egy ilyen tömény, de víg játékra?
( Kádár Jánosnak állítólag saját mozija volt, s minden Magyarországra érkező külföldi filmet először megnézett, ezt is..., azonnal be is tiltotta; a rendszerváltás táján lehetett végre megnézni. Vajon mi volt vele a baj? )
A mindenkori hatalom paródiája a film, s mivel valamiféle hatalommal minden ember eredendően rendelkezik, mindannyiunk paródiája.
"Mit röhögtök? Magatokon röhögtök!” ( Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Revizor )
"S azzal egy órát húzott ki zsebéből, Megnézte fénytelen szemével és Nagy bölcsen így szólt: „Most tíz óra van: S így láthatjuk, hogyan fut az idő: Csak egy órával ezelőtt kilenc volt, Egy órával ezután tizenegy lesz; S így, óráról órára, egyre érünk, S így, óráról órára, rothadunk; (...)" ( Shakespeare: Ahogy tetszik )
Ezt a hajszolást érezzük Isten nélkül:
Mi lehet belőlünk:
a, Bolond
Beleőrülhetünk a címek, a rangok utáni rohanásba: Én fontos, sőt fontosabb ember vagyok mint Te!
"Ha ide bárki bejöhet, én minek vagyok itt?" ( Tűz van babám! )
Vagy ahogy a gyerekkori utcánkban lakó Vancsura József ácsmester mesélte:
"Egy napon elhívtak egy épülő házhoz, hogy nézzem meg, milyen tető lenne rá a legalkalmasabb. Megnéztem, majd mutattam nekik pár rajzot, amiket jónak ítéltem, ám ők azt felelték, igazából számukra mindegy volna, csak legalább fél méterrel magasabb legyen a szomszédénál."
Igazi szekunder szégyen a javából!
/ https://www.youtube.com/watch?v=Tv_6Fypxa1E&fbclid=IwAR038NMKKeRxMM-61fNFaWtxNcbrpJuurFdvDAAcGuYmtSor-QXyNdX8F6M
https://videa.hu/videok/film-animacio/tuz-van-babam-1967-teljes-film-LhzTqVsP3ZSYQXiA?fbclid=IwAR0Byqkuw_WrFVUiggMmPWCK6dgr8Ipx_cjUmZKO_iuaMqPjpHdlcvGPkjA /
b, Gonosz
Óvjuk a képünket, "nehogy leszarják a legyek", elhallgatjuk a negatívumokat, kihangsúlyozzuk a pozitívumokat, aki pedig nem száll be "istenítésünkbe", azt likvidáljuk; először beolvasztani próbáljuk a minket magasztalók kórusába, s ha nem megy..., vagy csak szimplán "hamisan szól", elpusztítjuk, eltávolítjuk.
"– Azelőtt a császár őfelségének a képe lógott azon a falon – szólalt meg egy idő múlva –, éppen ott, ahol most a tükör lóg. – Az, jól tetszik emlékezni – felelte Palivec úr –, ott lógott, és leszarták a legyek, hát felraktam a padlásra." ( Jaroslav Hasek: Svejk )
"Nem gondoltam volna - mondta -, hogy tíz évre ítéljenek egy ártatlan embert. Hogy öt évre ítéljenek, olyat már hallottam, de hogy tíz évre az sok egy kicsit." ( Jaroslav Hasek: Svejk, 55. o. )
c, "Kedvenceim" a "gonosz bolondok", az a "nem tudom sírjak, vagy nevessek" kategória.
Inkább sírni kellene, ugyanis nagy kárt tesznek, nem véletlenül írtam, aki vezető lesz, "érett személyiségnek" ( Maslow ) kell lennie..., kötelezően, s ebben nincs kibúvó, mert egyébként mindannyian nagyon de nagyon "rosszul járunk".
Minden baj gyökerén valamiféle gyávaság lappang, ebben Russellnek tökéletesen igaza van, ezt kell felszínre hozni, s megoldani; de hogy hozza felszínre és nézzen szembe legnagyobb félelmével a gyáva, ha gyáva? S minél gyávább, annál veszélyesebb...
"A legnagyobb bűn a gyávaság!" ( Bulgakov: Mester és Margarita )
................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=Tv_6Fypxa1E&fbclid=IwAR038NMKKeRxMM-61fNFaWtxNcbrpJuurFdvDAAcGuYmtSor-QXyNdX8F6M
https://videa.hu/videok/film-animacio/tuz-van-babam-1967-teljes-film-LhzTqVsP3ZSYQXiA?fbclid=IwAR0Byqkuw_WrFVUiggMmPWCK6dgr8Ipx_cjUmZKO_iuaMqPjpHdlcvGPkjA
2019. 07. 05.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése