Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-08-20

„Az embereket alakítsák át a szentek, és ne a szenteket az emberek!” I.

 "Ne legyünk "fából". 

Mikor nyitott egy szabály és mikor zárt?

 

 

Ambrus fiamnak kicsi korában nagy kedvencei voltak a nagy légi és vasúti balesetekről szóló sorozatok. A "mi lett volna, ha" kérdése izgatta nagyon.

Volt egy történet egy bizonyos Párizs külvárosából induló szerelvényről, amelyiknél, csak egy ember hibázott...., a legelején; nem nyitott ki egy szelepet a fékrendszerben, így a vonat többsége fékezetlen maradt, s amikor elkezdett leereszkedni a völgybe, ahol Párizs is fekszik, már menthetetlen volt. 

Tényleg nem lehetett már segíteni rajta? 

 Ezt boncolgatta a film, s ez foglalkoztatta fiamat is.

Csak egy ember hibázott, utána meg is büntették, a többiek szabályszerűen jártak el, de ha csak egy mert volna még szabálytalankodni...., megmenekül a vonat, s benne sok-sok ember élete.

Lehet a többieket is büntetni kellett volna?  

Gyávák voltak megszegni a szabályzatot, az eszükre hallgattak a szívük helyett.

"Tévedés azt hinni, hogy az ember ártalmatlan, mert látszólag szobatudós." ( Charles Peguy ) 

Pont ezért veszélyes és mert gyáva, az is a szívtelenség egyik formája.

 

Kiöljük embertársainkból a kezdeményezőkészséget, s az intuitív gondolkodást. A szív bátorságát!

Tomi fiammal volt egy hosszú tartalmas beszélgetésem, a VAN kérdéséről..., elsősorban az érdekelte, nekem miért nincs ördögöm, Ő meg miért gondol rá..., s ha gondol rá neki van-e?

 

Hasonló dolog ez a "csokis tücsökhöz". 

 Gimis diákjaim egyik faktos órára csokis tücsköt hoztak be s megkínáltak vele, majd egy okoskodás indult, kinek jutott eszébe ilyet csinálni, s kinek megvenni és így tovább..., bizonyára van jelentősége, hogy egyik embernek eszébe jut a csokis tücsök, a másiknak meg nem.

Tomi fiamnak eszébe jut az ördög..., dolga lesz vele? Lehet... Csak győzzön! 

 

A kivizsgáláskor kiderült a vonatbalesetnél is eszébe jutott többeknek is pl. felfelé haladó üres vágányra  küldeni a vonatot..., mégsem tették meg..., gyorsan kellet volna dönteni, saját "szakállra"...., lehet ez az ő alkalmuk lett volna. Lemaradtak róla..., sok ember élete bánta.

 

Bennünk van a "program", már az első blog bejegyzésemben írtam erről Weissmahr atya és Aquinói Szent Tamás nyomán, csak be kellene teljesíteni.

"Vizsgáld meg alaposan önmagadat: ki vagy, és ismerd meg önmagad természetét, (...) " ( Nagy Szent Baszileiosz: Homília arról, hogy "Ügyelj önmagadra!" )

 

A fontoskodók fontos dolgokkal foglalkoznak, s fontos szabályokat hoznak, amik akkor működnek, ha mindenki hasonlóképpen fontosnak érzi magát és hibátlanul dolgozik.  De ha egy helyütt kisiklik valami, ezért meséltem a akrobata testvérpár történetét korábban, hát minden bukhat, ilyenkor jönnek a képbe az egyéni zsenialitások, amik mindig szabálytalanságok.

Valahol mindig kívül a "dobozon". 


"ANNA: ( untatja őt mindez ) Sajnos én túlságosan nőies vagyok, és semmi értelmét nem látom a rombolásnak. A pusztítás csak pusztítani tud.

TANNER: Úgy van. Azért olyan fontos. A fontoskodók, akik szerveznek és építenek, elárasztják a világot intézményeikkel. A pusztítás eltakarítja mindezt, visszaadja a szabadságunkat, és lélekzethez juthatunk." ( Bernard Shaw: Ember és felsőbbrendű ember )

A szabályok..., beleértve az etikett szabályok is, fontos dolgok, s jók is, ha mindenki be is tartja őket..., ám ha nem, jön az improvizáció, gyorsan és hatékonyan. 

Csak a szeretet vezesse a kezed!

 

"Ügyelj önmagadra!", mondja. A mindenséget alkotó Isten ajándékából minden egyes élőlény belül birtokolja a saját állapotának fenntartásához szükséges ösztönzéseket. És ha szorgosan utána kutatnál, úgy találnád, hogy a legtöbb értelmetlen lény anélkül irtózik attól, ami romlását okozza, hogy valaki tanította volna rá, és ismét valamilyen természetes vonzódás folytán törekednek a számukra hasznos dolgok élvezetére." ( Nagy Szent Baszileiosz: Homília arról, hogy "Ügyelj önmagadra!" )

Ehhez a tiszta szívből jövő zseniális improvizatív szemléletmódra vágyik mindenki..., ez a szentség; ezzel születünk. Csak nem ápoljuk. 

 

Persze vannak kivételek.

Anyósom igazi rózsafüzéres egyszerű asszony volt, gyakran beszélgettem vele bibliai történetekről..., gyakran csak úgy felütöttük az Újszövetségi szentírást. Mindig azt mondogatta: "Nem értem én ezt, fiam." S közben olyan meglátásai voltak, hogy tátva maradt a szám tőle.

 

Hasonló kérdésről beszélgettünk Kovács Gyöngyvér hegedűművész diákommal..., a zenész, ha igazán "játszik" szabálytalanul fogja a hangszerét..., miért?

 

Rég foglalkoztatja ez az embereket. Ha teljes spontaneitásban feltárul valódi természeted, minden, ami akadályoz ebben az megsemmisítendő? 

Tegnapelőtt láttam egy filmet egy buddhista szerzetesről, aki vagy 8 méter magas festményen dolgozik, amin Buddha és a többi istenség szerepelt. Felesleges munka volna? Anno én festettem ikonokat..., az imádság, "elvész benne az ember"..., tehát nem rossz. Ugyanígy jó minden imádságra..., csak valódi természetedet követve vessz el benne! ( Anyósom is a rózsafüzértől volt olyan amilyen..., s a sok-sok éves áldozatos munkától... )

 

Savonarola haragja tehát megérthető, sőt jóindulatúnak is nevezhető.

„Az ősegyházban a kelyhek fából voltak, de a főpapok aranyból; a mai egyházban a kelyhek aranyból, de a főpapok fából vannak.” ( Savonarola )

Ne legyünk "fából". 


De ahogy a teljes spontaneitás is életveszélyes, ha csak egy valaki szabálytartó, a szabálytartás is életveszélyes, ha egy nem az.

A szentség nem teljes spontaneitás, hanem helyes fogás a hegedűn..., hogy jól szóljon a dallam; egy szabálytalan döntés, hogy mások megmenekülhessenek a biztos halál elől.

Mostanában gyakran jut eszembe Loyolai Szent Ignác figyelmeztetése: "Ha csak egy embert egy halálos bűntől megmentettél, nem éltél hiába."

Igazából "kutya kötelességünk" volna szentté válni..., s ez csak azért problémás egyelőre, mert kevesebben vannak a szentek, de lesz ez még máshogy is..., legalábbis remélem.

„Az embereket alakítsák át a szentek, és ne a szenteket az emberek!” ( Az ágostonosok generálisának kifakadása, aki elégedetlen volt a tehetetlenkedő lateráni zsinattal. )

 Van erre egy zen történet amiben megvendégelik a mestert és a tanítványát, s a tanítvány halkan és tapintatosan figyelmezteti a mestert, az ételben hús van, vétek volna megenni..., ám mester így felel:

"S milyen finom!"

Miért válaszolt így? 


"Jobb lett volna neki, ha meg sem születik.” - Οὐαὶ δὲ τῷ ἀνθρώπῳ ἐκείνῳ δι’ οὗ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου παραδίδοται · καλὸν ἦν αὐτῷ εἰ οὐκ ἐγεννήθη ὁ ἄνθρωπος ἐκεῖνος. ( Mt 25,24 )


2019. 08. 13.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése