Pater familias - mater familias ( II. )
A férfiak nem egyszerűen "nagy darab ambarak." ( Karinthy Frigyes ), hanem sokkal bonyolultabb lények, a nők sem csak "butácska érzelmeskedő hisztérikák", sőt.
Illés Endre Krétarajzaiban van egy eszmefuttatás Shakespeare Romeo és Júliájában található "erkély jelenetet" alapul véve.
Van benne némi igazság.
Rómeó szenvedélyes és indulatos, ám cseppet sem gyakorlatias..., Júlia az - "nehogy rokonaim megpillantsanak", "magas a kőfal, hogy jutottál be" stb...., s végül: "mikor küldjek válaszért".
Lehet, nem minden "Rómeó" tudja..., nem ő a "méh és a pók" ( G. B. Shaw ), a nők irányítják a helyzeteket.
"Romeo, hallottad? Megjegyezted, hogy mindig ilyen tisztán, tömören, félreérthetetlenül kell felelned: "Kilenckor." Ez az a bűvös szó, amelytől Júlia boldog lesz." ( Illés Endre )
"Az asszonyokban erősebb a józan ész, mint a férfiakban, s ha valami váratlan dolog történik, jobban megbízom egy asszony ítéletében, mint egy férfiéban. Az asszonyok valahogy a maga egészében tudják megfogni a helyzetet, s egyéni oldalai nem vonják el figyelmüket." ( Lin Jü-tang )
Madách Az ember tragédiájában is kinek a szavára szabadítják fel a rabszolgákat?
"Isten az asszonyt csak azért teremtette, hogy a férfiakat megszelídítse." ( Voltaire )
Valamikor régebben szántunk egy egész bejezést a "szelídítésnek"..., igen, mindkét fél rászorul egymás szelídítésére, ami szinte lehetetlen feladat, ám a cél összehozza őket, a rövid vagy a távlatos célok..., mindegy.
"Milyen szép halál a veronai szerelmeseké! Meghaltak, mielőtt megértették volna, hogy egyetlen szavuk sem rímel - két idegen, összebékíthetetlen nyelven szólnak." ( Illés Endre )
"– Atya – tette fel a kérdést egy fiatal az egyik szerzetesnek –, miért mondja az egyház „szentnek” a házasságot? – Valószínűleg azért, mert sok vértanúja van… – válaszolt mosolyogva az öreg." / Kern: Sivatagi atyák bölcs Humora 312. /
Nem könnyű dolog ez, jómagam is tisztán látom, de nyavalygás csak akkor van, ha nem látjuk a feladatot. Régen volt elég. Most is lenne.
"Mert benne él még a szakosítatlan ősanyáink minden tudománya. Tud nagymosást rendezni, foltokat kivenni, takarítani, fűteni, fát aprítani, tüzet gerjeszteni, tudja, mikor kell befőzni a cseresznyét, barackot, paradicsomot, mi kell a vasárnapi húslevesbe, hogyan nyúlik ki szépen a rétestészta, milyen háziszerek jók nátha, köhögés, szaggatás ellen, mi kell a másnapos férjnek, hogyan kell a kályhacsövet kikormozni; ha vidéken él, mikor van a sárgarépa, a borsó, a sóska vetési ideje, mikor lehet már Szent György napja előtt krumplit ültetni, hogyan kell moly, penész, bolha, szúnyog ellen védekezni, gombát szárítani, gyümölcsöt aszalni, kenyeret dagasztani, hársvirágot szedni, tarhonyát készíteni, baromfit nevelni, rongyosból újat varázsolni, foszló lepedőt megfoltozni, terítőt hímezni, függönyt horgolni, étvágytalan malacot evésre buzdítani, tudja, mikor kell diót leverni, az almát leszedni, a tyúkot tojásra ültetni, a hétköznapoknak, de az ünnepeknek is megadni a módját; tudja, hogyan kell családot összeterelni, ünnepi ebédek illatával egybehangolni, nagy indulatú férjet megjuhászítani, pörlekedőket megbékíteni, ínséges időkben kevésből eleget teremteni, pénzt beosztani, csecsemőt füröszteni, piacon alkudozni, beteget ápolni, s ki győzné még sorolni, mi mindent, amit egy HTB-nek tudnia illik. Még az ügyesbajos dolgokat is ő intézi, hiszen ő "nem dolgozik". Tehát ráér.
És ezt így tartja természetesnek.
A lánya meg azt tartja, hogy ő mindebből fel van mentve. ( Rab Zsuzsa: Álombeli lakomák, Hetvenhét tudomány bölcsei )
Ám mindenki az egyéni nyavalyáin és sérelmein rágódik, ám egyéni jogok túlhangsúlyozásával még nem alakult jó közösség. A közös alap keresése segíthet, Gyuricza "gonoszul" ezt negatívban így fogalmazza meg: "Miért, akkor nem hal meg?"
"Ezért, nem az számít, aki ültet, sem az, aki öntöz, hanem csak Isten, aki a növekedést adja. Az ültető meg az öntöző egyforma. El is veszi mindegyik jutalmát fáradságához mérten. Istennek vagyunk ugyanis munkatársai, ti pedig Isten szántóföldje, Isten épülete vagytok." ( 1Kor 3,7-9 )
Az asszonyok hozzanak nyugalmat a családba, ám ha ők az idegesek, a férfi próbáljon a maga szikárabb logikájával békét teremteni. ( Én ezt így szoktam mondogatni: "Majd szólok, mikor kell idegesnek lenni. )
"Az asszonyok becsületessége sokszor nem más, mint az, hogy szeretik hírnevüket és a nyugalmat." ( La Rochefoucauld )
Ezért nem biztos minden esetben az értékítéletük, a férfiak azonban "a helyzetet" egyéni oldalai alapján ítélik meg, mondhatni saját szenvedélyük alapján, s így más, "lényegtelen" szempontok "nem vonják el figyelmüket."
S ebből a "szikárabb logikából" következik, a férfiak, "barbárabbul" tudnak "célra tartani". Távolabbi célok irányában inkább vezessenek ők.
"Apák, ti vagytok a családotok apostola. Az apostol a családot házi egyháznak nevezi, annak vagytok elöljárói - ezt igazgassátok!" ( Aranyszájú Szent János )
Ám a teher közös, s nem csak az "ősanyák" voltak 77 "tudomány bölcsei", de "ősapáink" is értették a dolgukat.
Ne feledjük..., pár évezred és minket fognak "ősanya és ősapa" címmel tisztelni utódaink...., ha lesznek egyáltalán; s lesz kedvük tisztelni bennünket, vagy inkább majd szégyenkeznek miattunk..., nem tudom.
"Minden apa, mint legutolsó Hordár, hátán cipeli családja, népe álmait, Örök átszállás életünk, de az utolsó állomásig Apáink a hordáraink, midőn beszállnak maguk is." ( Mécs László )
"Amíg az apa él, figyelni kell akaratát. Ha az apa meghal, tetteit kell nézni. Ha három évig nem térünk le az apa útjáról, akkor beszélhetünk fiúi szeretetről." ( Konfuciusz )
Jóság és szeretet..., ennyi..., ezt minden kutúra tudja. Jónak lenni jó..., ez vezesse kezünket, még ha a szeretetnek és a jóságnak is "ezer arca van".
"Az apa jósága nagyobb a hegynél; az anya jósága mélyebb a tengernél." ( japán közmondás )
Manapság "ciki" szép romantikus leveleket írni..., mint mindent ezt is "lejáratták", nagy kár. Kívánom minden férfitársamnak, kapjanak ilyen lelkületű leveleket felelségeiktől:
"Mint édes kedves uramnak ajánlom szeretettel való szolgálatomat, kívánom isten hamar időn juttassa velem együtt örvendetesebb napokra, és jó egészségben való látással szívből kívánom. (..) Mi édes kedves uram volt itt vitézi oskola, minden nap sokáig is tartott, jól is megtanultak ezek, eszveszoktak, eszveesködtek, csak jól folyjék a dolog, szép hírek nevek örökki fennmarad. Rongyos várba jó szívvel látnánk mindnyájan kegyelmedet; Ferkót és Júliánkát ajánlom kegyelmed igaz szeretetiben és maradok szeretettel szolgáló engedelmes felesége. ( Zrínyi Ilona levele – férjének Thököly Imrének, Munkács 1686. június 4. )
Némi feszültség azért elfogadható, sőt "kívánatos"...
2019. 09. 14.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése