Te magad vagy.
"Hát kezdje már! gyerünk!"
"Ó,
volna csak egy zászló, istenek! amely alatt (...), ahol becsülettel
vérezhetne el (...) szeretetem." ( Hölderlin, Hüperion, 244 )
Mint hosszútávfutó jellemzően és reménytelenül individualista és maximalista vagyok. Számomra a jó közösség egyenként is kiváló emberek együttesét jelenti.
Olyan emberekét akik közös cél érdekében csak jóra törekedve együtt dolgoznak. ( Tehát nem csoport. )
Ám ahogy Jézus mondja a kafarnaumi zsinagógában mondott beszédében: „Bizony mondom nektek, hogy egy prófétát sem látnak szívesen a saját hazájában." ( Lk 4,24 ) vagy „A prófétának csak a saját hazájában és házában nincs becsülete.” ( Mt 13,57 )
Baj-e ez?
A hatékonyság szempontjából bizonyára..., de a küldetés hozzájuk szól.
Azokhoz, aki nem részei a közösségnek, csak csoporttagjaink, akik nem értik, hogy a közös cél nem tűri el a rosszat.
Tehát fel a fejjel, ahogy Jézus is zsidó maradt mindvégig, s a küldetése is elsősorban a zsidóknak szólt, némileg sikertelenül; ( Volt kiskunhalasi Szilády-s igazgatóm, Bödecs Pál református lelkész, mondta egyszer tréfásan, hogy meglepődnek majd a zsidók az utolsó ítéletkor...! ) a Te küldetésed is hazádhoz köt..., ha tetszik, ha nem!
Nem véletlenül születtél te is ide..., s magyarnak.
Sokan próbálnak kibújni ebből a "szorításból"..., mindenféle "póthazákat" kreálva maguknak. Reménytelenül...; ám a ha Te hűséges maradsz a haza ideájához..., rögtön próbálnak lehúzni a saját szintjükre, s ott megsemmisíteni.
Oda se "bojszálj"!
De el se feledd: "Soha ne vitatkozz hülyékkel. Lesüllyedsz az ő szintjükre, és legyőznek a rutinjukkal." (Mark Twain)
"– Borjúszegyet kaptam, és azért akarok korán hazaérni – mondta Svung, az ügynök. – Még ma este szeretnék egy nagyot enni belőle… – Akkor talán nem hal meg? – kérdezte az órás hátradőlve székén, és az óraláncát megcsörgetve ujjai között. – Micsoda? – Azt kérdeztem, hogy akkor nem hal meg? – Mikor? – Ha még ma este eszik a szegyből? Az asztalos felemelte a kezét: – Na és ha meghal? Egyszer mindenkinek meg kell halnia… – Újra filozófus kedvében van, úgy látszik – mondta az ügynök. – Ugye, sok disznóságot művelt ma is?" ( Sánta Ferenc: Az ötödik pecsét )
Rögtön "disznóságot művelt", csak mert a meglehetősen "lapos" és alacsony szintű beszélgetésben "szintet emelt"?
Van ilyen.
S nem is bizonyos, hogy az ilyen beszéd szándékos becsületrombolás, csak ahogy már írtuk, a hazug ember igazi büntetése nem az, hogy neki nem hisz többé senki, hanem hogy ő nem tud többé hinni senkinek.
"Önnek nincsen lelkiismerete. (...) És ez teljesen megtévesztette. El
sem tudta képzelni, hogy vannak emberek akik teljesen különböznek
Öntől." ( Columbo, Váltságdíj egy halottért )
Csoporthoz tartozás lehet konformitás, ám közösség tagja csak morálisan érett személy lehet.
Nagyon szíven ütött, hogy Chestertont még boldoggá avatásra felterjeszteni sem voltak hajlandóak keresztény angol honfitársai. ( https://www.magyarkurir.hu/kitekinto/nem-inditjak-el-chesterton-boldoggaavatasi-eljarasat )
Ez igazi botrány..., de Chestertont ez most sem igazán érdekelné.
Miért?
Mert Istenhez, s Krisztushoz tartozik..., neki köteles elszámolni.
S hogy az utókor mint vélekedik, ez legyen az utókor problémája!
Gilbert Keith (G. K.) Chesterton: Az öngyilkos balladája https://www.magyarkurir.hu/kitekinto/nem-inditjak-el-chesterton-boldoggaavatasi-eljarasat (https://vigilia.hu/node/Vigilia_1938_06_07_facsimile.pdf)
Tehát sem most, sem a jövőben nem biztos, hogy méltányolni fogják az erőfeszítéseinket.
"Mióta éltem, forgószélben próbáltam állni helyemen. Nagy nevetség, hogy nem vétettem többet, mint vétettek nekem." ( József Attila: Íme hát megleltem hazámat... )
Küzdünk ennek ellenére is..., mint József Attila, mint Chesterton ezért a "hazáért". S mint Jézus is, az övéiért s ama mennyeiért.
S ez életre-halálra megy.
Miért?
Mert a lelkedről szól..., mert lelkedet kell megmentened.
Így a haza is "te magad vagy".
"Mindegy, kik beszélnek hazád nevében? Mindegy az is, mit mondanak azok, akik jogosultnak hiszik magukat, a haza nevében beszélni?
Te hallgass hazádra.
Mindig, mindent adjál oda hazádnak. A világnak nincsen semmiféle értelme számodra hazád nélkül. Ne várj jót a hazától, s ne sopánkodj, ha megbántanak a haza nevében. Mindez érdektelen. Egyáltalán, semmit ne várj hazádtól. Csak adjál azt, ami legjobb életedben.
Ez a legfelsőbb parancs. Bitang, aki ezt a parancsot nem ismeri." ( Márai Sándor: A hazáról )
"Élj örökké, élj gyönyörű hazánk!
Hogy hányan estek el, ne számold!
Egy sem esett fölösen, te drága!" ( Hölderlin, A hazáért halni, 42 )
Mert bitang ki elárulja a hazáját..., mert magát árulja el.
"Mert a haza / Mert a haza Te magad vagy." ( Horváth Sándor: Credo )
Sőt..., ahogy Hölderlin felismeri, ennek az ideának hatalma van azok felett is, akik nem fogadják el. Épp ezért fognak gyűlölni bennünket...
Vagy ahogy Hölderlin fogalmazott: "és térdre rogy minden galád, ha nemzeti dallal elé rohannak.
Hadd álljak én is szent csatasorba már!" ( Hölderlin, A hazáért halni, 42 )
De ez sem számít, hisz minden vértanú boldog, ezt Dosztojevszkij is helyesen látta, hiszen így meghalhat azért amiben hisz, amiért él. S nem szimplán egy "borjúszegy" körül forog az élete, s az is elvtelenül.
( S ha teszünk bele egy csavart...; Te, magad vagy! Sok kis kiváló magányos magyarból összejön egy ütőképes nemzet! S a "szív melege" is megmarad. )
Akárhogyan is, akármilyen tágan vagy szűken értelmezzük a haza fogalmát, ez nem változik.
2019. 08. 17.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése