Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-08-21

Jobb ember lettem vón egész életemben, ha tudom, hogy ilyen is van a világon!

 Az élő fa ( IV. )

"a meleg megőrzését a szívben, (...)"

 

 

"Mikor Platón megkérdezte a tanítványaitól, mi a három legfőbb dolog, amely az élethez szükséges, Kalimonasz ezt válaszolta: 

- Az élelem, a fegyver és a szeretet. 

- Ha valamelyiktől meg kéne válnod, melyiket hagynád el? - kérdezte tőle Platón. 

- A fegyvereket. 

- És ha még egyről le kéne mondanod, melyiket hagynád el? 

- Az élelmet - válaszolta Kalimonasz. - Fegyver nélkül az ellenség a halálba kerget, élelem nélkül éhen pusztulunk; de ha meggondolod, a halál évezredek óta az élet velejárója. Fegyverrel megvédhetjük és élelemmel fenntarthatjuk az életünket, de vajon mit kezdenénk egy olyan élettel, amelyből hiányzik a szeretet?" ( Kalimonasz bölcsessége )

 

Ám Platón szerelemről szólván egy magányos érzést, azt a szeretetet teszi az első helyre amit olykor magunkban érzünk..., intenzív belső sugárzó melegséget, ami ezt súgja: "Mennyire tudnék szeretni!"

 Platón ezt azért szereti, mert még tiszta, nem szennyezték be a "lehetettvolnák", "kellettvolnák".

"(...) hanem ügyelj önmagadra, vagyis a lelkedre!" ( Nagy Szent Baszileiosz: Homília arról, hogy "Ügyelj önmagadra!" )

De ez a szeretet kifelé irányul..., az egész teremtett világra.

Nagy Szent Vazult a szakirodalom a következő címmel tiszteli meg: St. Basil, the Great Visionary of Creation ~ Nagy Szent Vazul a teremtés nagy látnoka. 

Hogyan ügyeljünk lelkünkre?

"Ha pontosan figyelsz önmagadra, ez teljesen elegendő ahhoz, hogy elvezessen Isten fogalmához is. (...)" ( Nagy Szent Baszileiosz: Homília arról, hogy "Ügyelj önmagadra!" )

S még a köztudomásúan ateista Sartre is ezt meséli gyerekkorából:

"1917-ben egyik reggel, La Rochelle-ben a pajtásaimat vártam, hogy együtt menjünk a gimnáziumba. Nem jöttek, s hamarosan nem tudtam már mit kitalálni, amivel foglalkozhattam volna, elhatároztam hát, hogy a Mindenhatóra gondolok. A Mindenható abban a pillanatban lebukfencezett a kékségbe, s minden magyarázat nélkül eltűnt. Szóval nem létezik— állapítottam meg udvarias megdöbbenéssel, s úgy véltem, az ügy ezzel lezárult. Bizonyos értelemben valóban le is zárult, mert azóta soha a legkisebb kísértést sem éreztem, hogy feltámasszam. Hanem a Másik, a Láthatatlan, a Szentlélek, az, aki kezeskedett megbízatásomért, és ismeretlen, szent nagy erőkkel egész életemet igazgatta, az megmaradt.” ( Jean-Paul Sartre)

 A potencialitás ( Aquinói Szent Tamás ) és energeia ( Arisztotelész ) fogalma ez már megint. Ez az energia lehetőség, lehetőség jónak lenni.

S jónak lenni kötelesség, lelkünk parancsa.


Sartre küzd ezzel a problémával..., hogy szeressen másokat, hogy váljon eggyé a másikkal?

Saját életszentségemet úgy szolgálni, hogy ne vesszen oda másoké sem..., sőt! 

"A kereszténység eszménye a karthauzi szerzeteséhez hasonlít, aki Krisztusért elhagyja apját, anyját és testvéreit, és lemond róla, hogy családot alapítson, hogy hogy férj, hogy apa legyen." ( Miguel de Unamuno: A kereszténység agóniája )


Miért nem elég élvezni ezt a "hőséget", amit Platón érez, Pascal "tüzét"?

"Mert ez a szeretet természetéhez tartozik: " (...) isteni jel s rend, hogy minden tünemény keveredjék valamivel - Mért ne veled én?" ( P. B. Shelley: A szerelem filozófiája )

Vagy pl. ahogy József Attila írja: "Mintha kezed kezed volna.' / "Mintha szívem szíved volna."

 

"Egyre várlak. Harmatos a gyep, 

Nagy fák is várnak büszke terebéllyel. 

Rideg vagyok és reszketeg is néha, 

Egyedül olyan borzongós az éjjel. 

Ha jönnél, elsimulna köröttünk a rét 

És csend volna. Nagy csend. 

De hallanánk titkos éjjeli zenét, 

A szívünk muzsikálna ajkainkon  

És beolvadnánk lassan, pirosan, 

Illatos oltáron égve A végtelenségbe." 

( József Attila: Várlak )

 

"(...) és csodáld meg, (...) " ( Nagy Szent Baszileiosz: Homília arról, hogy "Ügyelj önmagadra!" )

Hidd el, lehetséges...

" - Dicsértessék! - szólalt meg a gazda. - Jobb ember lettem vón egész életemben, ha tudom, hogy ilyen is van a világon!" ( C. S Lewis: A varázsló unokaöccse )

" - Ott vagyok - felelte Aslan. De másként hívnak. Azon a néven kell majd megismernetek. Azért kerültetek ide, Narniába, azért ismerhettetek meg, hogy otthon könnyebben rám találjatok." ( C. S. Lewis: A Hajnalvándor útja )

C. S. Lewis Aslanja megmutatja a kiutat a "paradoxonból".

 

" - Ott vagyok ( ~ εγω ειμι )- felelte Aslan."
 

2019. 08. 21.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése