Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-10-15

az én becses feladatom,

"az ember világosságból megy sötétségbe, vagy ha sötétségből megy világosságba"

"vajon miért próbált ellenállni az élménynek..., amire valójában lelke mélyén vágyik"

 

 

  Az alcímben kivételesen magamat idéztem.

Okkal.

A "sötétség gyermekei", a"barlangi árnyakéi" nem értenek minket, de mi őket igen..., főleg AHOGY beszélünk az érthetetlen a számukra.

 

"SZÓKRATÉSZ Ha azonban valakinek egy csöpp esze van, arra kell gondolnia, hogy látási zavarok kétfélék, és két okból keletkeznek: vagy akkor, ha az ember világosságból megy sötétségbe, vagy ha sötétségből megy világosságba. Mármost meggondolva, hogy ugyanez áll a lélekre is: ha azt látja, hogy valamely lélek zavarban van, s nem képes valamit felismerni, ezen nem nevet értelmetlenül, hanem azt tudakolja, vajon egy fényesebb világból érkezve, a neki szokatlan sötétség miatt van-e a látása elhomályosulva, vagy pedig egy vaskosabb tudatlanságból jött át a nagyobb világosságba, s a fényesebb ragyogás vakította-e el; s ez utóbbit boldognak mondja majd helyzete és élete miatt, az előbbit pedig szerencsétlennek; s ha ez utóbbin éppenséggel nevetni akarna, még mindig kevésbé volna nevetséges a nevetése, mintha azon a lelken nevetne, amely felülről, a világosságból érkezik.

GLAUKÓN Nagyon helyesen beszélsz.(Platon: Állam, Hetedik könyv)

 

Ez nem így van..., onnan érkezve vissza nem fogod homályosnak látni a dolgokat..., minden ugyanaz marad, csak valahogy összefüggésbe kerül minden ..., otthonod lesz a világ..., s megérted, milyen fontos is vagy.

Nagyon "sükebókán" egykoron egy interjú során érdeklődtem Wu Bong mesternél, akinek amúgy két lánya volt és nagyon fiatalon hagyta itt őket..., s minket is, hogy mint apának mennyiben változott a stílusa a megvilágosodása után?

Komolyan vette a kérdésemet, s halvány mosollyal az ajkán ezt felelte:

"Nem azt fogják eltanulni a gyerekeid, amit mondasz, hanem amit csinálsz."

S azzal elbocsátott.

 

Furcsa válasz..., de okos..., ha a többiek nem értik, amit csinálsz..., attól még neked hitelesnek, hűségesnek kell maradnod. Talán majd megértik, ahogy a Frankl idézetben volt..., lelkiismeretesnek kell lenned. Mert a lelkiismeret  a köldökzsinór ami életben tart.

De van ebben még egy fontos tanítás, ami a cselekvésről szól.

A megvilágosodás előtt fát vágtam és vizet hordtam, amióta megvilágosodtam fát vágok és vizet hordok.

 

Dogenről készült egy remek film.

Van benne egy jelenet, amit nagyon szeretek.

 

"- Mester, cipelhetem a terhedet?

- Köszönöm kedves szavaidat, de ez az én becses feladatom, én vagyok a konyha mester Buddha jelölt ki a feladatra, nem adhatom át senkinek.

(...) tészta levest főzök és felszolgálom a szerzeteseknek.

- A te korodban zen meditálnod kellene, s dolgoznod a zen koanodon.

- Bölcs embernek látszol, de nem tudsz semmit a Gyakorlásról, tehát a Tanításokról sem.

- Mi az, hogy gyakorlás? Mi az, hogy tanítás?

- Kérdéseket tenni fel, s választ keresni rájuk, hát legyen ez a te utad!" ( Párbeszéd a Dogen című filmből )

 

Zseniális.

 

A Baktay könyvben szereplő személyekkel ( Tát Bábá, Surám Bao ) ugyanez a helyzet..., de szerencsés közegben..., bolondnak is nézhetnék..., esetleg meg is ölhetnék őket, csak mert "érthetetlenek"...

Pedig csak ennyi a törvény:

„Ezentúl láss mindenekben engem!” – És Tát Bábá egy szempillantás alatt más, új emberré lett.

Minden élőlény létezése mögött Istent, minden Élet forrását és fenntartóját látja. (...) , akik megismertettek Tát Bábával, nem bolondot, hanem megvilágosult, Istenhez jutott boldog embert láttak benne. Reám se azzal a nyomasztó, nyugtalanító benyomással hatott, amit elmebajosokkal szemben szoktunk érezni, hanem végtelen nyugalom és egyetemes szeretet nagy melegsége sugárzott felém a csúnya arca eksztázisban mosolygó tekintetéből. Tát Bábá ott ül a barlangja előtt, összetett kezekkel üdvözölve a négylábú „rádzsákat”

Van egy érdekes közbeszúrás:

"Tát Bábát a vadállatok sem érzik ellenségnek, idegennek. Barlangja mellett egy mélyedésben vizet gyűjt össze s az erdő állatai, tigrisek és párducok is odajárnak inni, mert a száraz évszakban is biztosak lehetnek afelől, hogy vizet találnak ott. Nyugodtan isznak (...)"

Igen az állatok megérzik..., s nem félnek.

 

( Surám Bao ) "Az öreg szádhu mosolyogva nézett rám, amint elmentem mellette, s egy virágfüzért nyújtott felém."

minden ház az övé, amióta otthontalanná lett”.

Betér, ahová kedve tartja s mindenütt megtiszteltetésnek veszik rövid látogatását.

 

S ami a legfontosabb azon túl, amit eddig bejelölgettem, áldás a jelenlétük, mint Wu Bong a lányainak, a két szerzetes, aki vizet hoz, fát vág vagy épp levest főz. Dogen aki majd tanítani fog. S a két száddhu, aki szintén szolgál, mindegy, állatokat vagy épp embereket.

"(...) amikor felkeresett és megáldott"

 


 7:00-tól..., 9:28-ig.
 

 Wu Bong mester, születési nevén: Jacob Perl. Nagy kedvencem volt, sajnos meghalt 2013-ban. Moktak mestere voltam egy budapesti 3 napos elvonuláson. A háta mögött az oltáron a "halam" .

 

2020. 03. 26.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése