Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-09-07

"Milyen ez az alma?"

 "Szeress engem, ha tudsz szeretni" ( I. )

Ha nem szavazol..., halott vagy!

 

 

A múlt hétvégén volt  az országos önkormányzati választás..., s a mostani hétvégén egy támogató tüntetés Salvini és a többi olasz patrióta párt mellet az olasz nagykövetség előtt. 

Ez utóbbi során a tömegben egy hölgy megjegyezte..., "lehetnénk többen is"; erre én: "Én itt vagyok, a többiekkel nem "gazdálkodhatom"." 

Egyet értett velem. 

Mi ott voltunk.

 

Ki miért vesz rész valamin, vagy miért marad ki valamiből?

 

A mobilhasználattal kapcsolatban került elő ez legutóbb etika órán.

Ezt az Ady versszakot olvastam fel nekik:

"Szeress engem, ha tudsz szeretni, Szeress engem, mert jaj, utálnak S olyan jó szeretettnek lenni." ( Ady Endre: Szeress engem, Istenem )

 

Mindenki szereti, ha szeretik, s szeret szeretni. ( Nem egészen mindegy, milyen arányban, de abban előre megegyezhetünk, szeretet jó dolog. )

Amit szeretünk, azt éltetjük..., "életerőnkkel" töltjük fel, amit nem, azt minimum nem zavarna ha megszűnne létezni...., így nem támogatjuk. Ha fenyegetve érezzük, harcolni is képesek vagyunk érte.

( Ehhez képest vicces volt egyik diáklányom, aki szerint szeretet nem is létezik...; próbáltam "indirekt" módon bizonyítani: "Hogyan érezheted hiányát annak ami "nem létezik"?" )

 

A dolgok tehát azért van mert vágyunk rájuk, szeretnénk ha lennének...

A szeretet határozza meg a "viszonyunkat" a világhoz.

 

Hol van ez a világ?

A "környezetre" van egy okos meghatározás a biológiában: "Az adott élőhelyen az élőlényeket ténylegesen körülvevő és rájuk ható abiotikus és biotikus tényezők összessége. Folyamatos térbeli és időbeli változások jellemzik." 

Ebben a legizgalmasabb a "ténylegesen rájuk ható" kifejezés, ami nyilván a belső "világuk" függvényében, hiszen minden csak annyiban létezik, amennyiben azt érzékelni vagyunk képesek.

 

Belső szereteted, szeretetre való képességed függvénye külső világod állapota.

"Akinek van füle a hallásra, hallja meg!" ( Mk 4,9 )

 

Múlt héten elvégeztem egy "alma-tesztet" a 7. osztályosok "rovására. ( Tízóraira alma volt a kosarakba kitéve. Egyet felragadtam... )

Az órán mindenkinek a kezébe nyomtam, s megkérdeztem: "Milyen ez az alma?"

Először is, majd mindenki mást válaszolt rá. Ez önmagában egy érdekes kérdést vet fel a dolgok megismerhetőségéről. ( Egyik okosabb diákom azonban megkérdezte: "Ha mindenki ugyanazt válaszolta volna, az jobb lenne? Nagyon jó kérdés, már beszélgettük hasonló kérdésről, s még vissza fogunk erre térni... )

 

Volt akik belső tulajdonságra következtettek a külsejéből: "Finom" - mondták.

S volt két srác, akik előre összebeszéltek, szerintük "furcsa" lett, mielőtt egyáltalán a kezükbe nyomtam volna, s ki is tartottak eme álláspontjuk mellet..., közben ahogy kiskamaszokhoz illik "ellenőrizték egymást", félszemmel oda-oda pillantva a másikra.

Ami a "dinkaságoktól" eltekintve megállapítható volt, az alma egész jól le lett írva a különbségek összegzésével. ( Ez volna a demokrácia lényege is. )

 

Tolsztoj meghatározása az életben maradás feltételéről teljesen helytálló, aki szeret az marad életben..., az életben marad. 

A szeretet ad életerőt, s érdemes megfigyelni, Ő azt mondja, ha Te szeretsz valamit-valakit csak az számít, nem az hogy téged szeretnek-e. 

Hölderlin ezt így fejezi ki:

 

"Szép lelkem! betegen fekszel; a szívemet

sírás nyűtte el, és már csupa rettegés;

de nem, de nem: hiszem, hogy 

nem halhatsz meg, amíg szeretsz." ( Hölderlin, Reménykedés, 32 )


Tehát van szeretet és szeretet közti színvonalkülönbség is..., ami annak erejét is jelenti. 

Erről "beszélgetünk" a következő részben.

A lelkiismeretről. ( Tartozol másoknak és magadnak is a szereteteddel; az LÉTKÉRDÉS.)



 

 

2019. 10. 21.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése