Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-09-23

a résztvevők énhatára elmosódik.

Rejtély II.

"Éltető élet." ( Ennius ) - "A lélek szeretettel teljes ragaszkodása." ( Cicero )

Mire valók a tükörneuronok?

Embert barátjáról...

 

 

A 10. osztályos diákjaim büszkén jelentették ki, "mi nem olvasunk szépirodalmat"...., s ahogy tovább nyomoztam, kiderült, más jobb agyféltekés tevékenységet is csak alig végeznek.

 Felmerült a kérdés, minek van az emberi agyban két egyforma félteke, ha csak a balt használjuk, azt fejlesztjük?

 Fel kellett hívnom a figyelmüket, a jobb használata nélkül "csak" alkalmazottak lesznek, jó "főnök" igazi vezető sosem válhat belőlük, márpedig, aki gimnáziumba jár, egyetemre készül..., ott meg főnököket képeznek, ha tetszik, ha nem.

 S miközben ezek a gyerekek büszkén "lobogtatják bal agyféltekéjüket"..., s annak termékeit, szüleik asszertivitás trainingekre és jobb agyféltekés rajztanfolyamokra járnak..., vagy mert épp divat, vagy mert rájöttek, létkérdés ez számukra.

 

A barátság..., "éltető élet" szempontjából feltétlenül beszélnünk kell egy nagyon is újkeletű felfedezésről, amit természetesen a bal agyféltekések a "bizonyítékhiány elve" alapján azonnal megtámadtak..., a tükörneuronok létezése.

 Ha van jobb agyféltekéd, nyilván okkal van, struktúra-funkció..., s célja is kell hogy legyen.

Ha vannak "tükörneuronjaid", azokkal ugyanez a helyzet.

 Épp tegnap olvastam egy érdekes cikket a legújabb, novemberi Természet Világában "A muzikális majom" címmel.

"A zenéléssel járó és együttes mozgás hatására a résztvevők énhatára elmosódik. Ezt az érzést az agyunkban lévő tükörneuronok működésbe lépése okozza."

Ebből a szempontból vizsgálva megkérdőjelezhető Ciceró állítása:

"A barátságra pedig azok méltók, akiket van miért szeressenek. Ritka fajta!" ( Cicero: Laelius vagy a barátságról )

 

Ha van tükörneuronod, bárkit és bármit tudsz "másolni", utánozni..., együttérezni vele..., nem kell annak méltónak lenni hozzá..., ebben áll a Te felelősséged is..., amit nézel, azzá válsz..., jól gondold meg, mit nézel!

Jól írja Simone Weil..., a szemlélésen van a hangsúly.

"A barátság az a mély emberi kapcsolat, amelyben egy emberi lény hozzájárul, hogy egy másik lény - aki számára, mint táplálék, elengedhetetlen - távolról szemlélje anélkül, hogy közeledne hozzá." ( Simone Weil )

 

 
A beszélgetés művészete ( René Magritte, 1963, nem sokkal halála előtt )


 "Én nem szerettem Latinovits Zoltánt..." ( https://www.youtube.com/watch?v=1dcXhOxRPQM )

 

2019. 12. 14.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése