"A költő mindenért felelős."
"- Miben hisz?
- Mindenben, amit nem tudok. Abban, hogy az emberi lét végül is nem értelmetlen. Abban, hogy az ember szabaddá lehet, egyedenként és közösségben is. Abban, hogy „finomul a kín".
- Kinek ír?
- Tulajdonképpen senkinek. Magamnak se. Azért írok, mert szabad akarok lenni.
- Mi a művészet célja?
- A művészet célja a valóság és a valóságból kikövetkeztethető igazság megismerése. A művészet: szolgálata annak a népnek, amelyből a művész vétetik.
- A művészet haszna?
- Semmi, vagy szinte semmi. És ez a társadalmi gyakorlat bűne.
- A költő felelőssége?
- A költő mindenért felelős, így hát nemzetéért is. Felelőssége abban áll: észreveszi-e, diagnosztizálja és gyógyítja-e a nemzeti tudatzavar tüneteit.
- A művészet internacionalizmusa?
- A művészetek természetszerűen internacionalisták. Mű, jó mű soha sem fordítható az ember ellen, népek ellen sem. A közös gyökerű élet közös jegyeit mutatja föl. A művészet már régen túljutott az internacionalizmus politikai (kissé szűk) értelmezésén: „egy anyag a kutyatej, a márvány és a vér" - mondja a magyar Juhász Ferenc. „Én minden népet féltek attól, amitől féltem az enyém" (Győry Dezső) – ez a művészet internacionalizmusa.
- Az emberiség jövője?
- Emberiségnek és nemzetnek a II. világháború kitörése óta nincs külön jövője. A veszélyek integrálódtak; igaz, a jóra való erők is. Valószínűnek látszik, hogy a következő húsz esztendőben ismét kitör egy háború, amelynek következményei beláthatatlanok."
( Ratkó József interjú Várkonyi Anikó hagyatékából, 1971 körül, Déri Múzeum Irodalmi Osztálya (Debrecen), lelt. sz. K. X. 89. I1. 2. 8.43 )
„Én minden népet féltek attól, amitől féltem az enyém" (Győry Dezső) |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése