Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2020-07-28

Negyedik szabály: "Észre térhet néha az üresfejű ember, és a vadszamár is szelídebbé válhat." ( Jób 11,12 )

"Inquietum est cor nostrum, Domine, donec requiescat in te." ( Szent Ágoston )

Út a sziklához

 

 

Nem nyugszik meg a lelkünk, míg benned meg nem nyugszik, Urunk.

Inner peace, belső béke, mondogatja Shi-fu mester is..., erre törekszik mindenki, de nem adják azt olyan könnyen.

Klasszikus zen paradoxonok világa ez, méltónak lenni, de túl nem becsülni magunkat; hinni, hogy elérhetjük, de nem akarni, hogy a téglából tükör legyen...; s mégis.

"Megvilágosodásom" előtti napon, tudtam, nincs rá több időm, sietnem kellett, a végletekig kihajtottam magam. Végül,a Hutákra fordultam le, hátha ott szállás találok, de minden zárva volt. A helyi polgármester ajánlotta fel, elvisz terepjáróján Regécre, ott találok szállás.

Már sötétben értünk oda.

Kész transzban voltam már..., a fáradtságtól remegtem, nagyon jól esett végre meleg zuhany alá állni.

Majd, ez minden szálloda elmaradhatatlan felszerelése a mi kultúrkörünkben, a Bibliára esett a pillantásom, felütöttem:

"Fel tudod tán fogni Istennek mélységét, a Mindenható tökéletességét? Magasabb az égnél – mit teszel ennek láttán? Alvilágnál mélyebb – és a te tudásod? Hogyha hosszát méred, a földnél is hosszabb, szélessége nagyobb, mint az óceáné. Hogyha útnak indul, ki szól neki: „Állj meg!” Ha valamit elkezd, ki mondja: „Hagyd abba!”" ( Jób 11,7-10 )

Nagyon mélyen megérintett ez akkor, összetörve, elfáradva, kimerülten...

Már tudom, ez is része volt a felkészítésnek.

Másnap hajnalban keltem, mindenki aludt, még vissza kellett mennem egy pecsétért..., pedig komoly kísértés volt, hogy inkább buszra szálljak és elinduljak hazafelé.

Mekkora kár lett volna!

Neki hát újra a Kéknek és a hegyeknek..., nagyon fáradt voltam, majd minden 4-5. fának nekitámaszkodva másztam felfelé..., majd némi fel-le, s elértem a célomat az Istvánkúti vadászházat.

Ezzel teljes lett a Kéktúra bejárásom.

A diákjaimnak szoktam is mondani, hogy én a nehéz fejű tanítványok közé tartozom.., ezért vagyok jó tanár. Nem szokták érteni, mire célzok, látszik a szemükön; de nem kérdezik.

Ez egy zen történet a buta de nagyon erős tanítványról, aki sehogy sem halad a fejlődésben, s a mester megsajnálja, ezért ezt mondja neki:

- Látod azt a nagy hegyet? Fogd ezt a nehéz zsákot és vidd fel oda..., majd a zsák tetejére ül maga is, és elindulnak.

A hegyre érve pedig csak ennyit szól: Tedd le a zsákot! 

És a tanítvány azon nyomban megvilágosodott!

Vígan és megkönnyebbülten vágtam át a réten, majd egy sziklához érve ellenállhatatlan vonzást éreztem, hogy megérintsem. Amint rátettem a kezem, olyan volt, mintha eggyé váltam volna az egész heggyel, s mintha az egész mindenséggel is a hegyen keresztül, csodálatosan megnyugtató, biztonságot adó érzés volt.

Gide nagyon hasonló élményben részesült, Meztelen című kisregényében sokkal szebben írja le:

"Egyébként jobban lélegzettem, járásom is könnyebb volt, de azért leültem az első padra, részegen és kábultan inkább, mint elfáradva. Elrévedtem. Az árnyék is könnyű volt és lenge; nem hullott a talajra, s alig mert ránehezedni. Ó, fényesség! Hallgatóztam. Mit hallottam? Semmit; mindent, elmulattam minden kis zajon. Emlékszem egy bokorra, amelynek kérge, messziről, oly furcsa tömörségűnek látszott, hogy felkeltem: meg kellett tapintanom. Úgy értem hozzá, mintha simogatnám, s bűvös örömöt leltem benne. Emlékszem... Talán e reggel születtem újjá...

Feledtem, hogy egyedül vagyok, nem vártam semmit, feledtem az órát. Eddig, úgy látszott, oly sokat gondolkoztam, s emiatt oly keveset éreztem, hogy a végén engem is meglepett ez: érzésem olyan erős lett, akárcsak egy gondolat." ( André Gide, Meztelen, 33 )

Innentől csak a könnyed gyaloglásra emlékszem, majdnem félálomszerű állapotban a vasútállomásig..., előtte minden oly nehéz volt, onnantól minden olyan természetessé és könnyűvé vált.

Negyedik szabály: "Észre térhet néha az üresfejű ember, és a vadszamár is szelídebbé válhat." ( Jób 11,12 )


"Inquietum est cor nostrum, Domine, donec requiescat in te." ( Szent Ágoston )

2020. 07. 10.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése