Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2023-03-30

BOOM! V./1. ( Enlightenment / Visio Dei, Visio Beatifica / Διαφώτισις ) ~ ζητεῖτε δὲ πρῶτον τὴν βασιλείαν καὶ τὴν δικαιοσύνην αὐτοῦ

 A nyolcrétű nemes ösvény VI.

 

 

VI. Helyes erőfeszítés – törekvés

Buddha négy elvet említ a helyes erőfeszítések között:

  1. Megsemmisíteni mindazt a rosszat, ami már felmerült bennünk,
  2. A még meg nem született rossz létrejöttét megakadályozni,
  3. A még meg nem született jó létrejöttét elősegíteni,
  4. A már meglévő jót megtartani, ápolni.

 Az első ösvény elsajátításával már nem lesz kérdés, mi jó és mi nem, tehát a tanítvány tuja mit segítsen, s mit akadályozzon..., esetleg pusztítson is el.

 

Ez nem könnyű harc..., főleg a "kétfejűekkel" lesz nehéz dolgunk.

Az "emberek képmutatóak, de ne is törődjünk velük" ( ~ Alexandriai Kelemen ), nekünk "Isten szeretőknek" ( ~ Pál ) ez a parancs adatott:

"Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek." ( Mt 6,33 )

( ζητεῖτε δὲ πρῶτον τὴν βασιλείαν καὶ τὴν δικαιοσύνην αὐτοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν. )

Vagy ahogy a Tamás evangéliumban hangzik el:

"59. Jézus mondta: Míg éltek, az Élőre tekintsetek, nehogy meghaljatok, és arra törekedjetek, hogy őt lássátok és ne láthassátok őt." ( Tamás evangélium, Apokrifek, 304 )

https://boatswain69.blogspot.com/2022/12/gnosztikus-irodalom-xviii-nag-hammadi_4.html

Ez utóbbi misztikusnak tűnő mondat nagyon gyakorlatias..., a megoldását minden túrázó ismeri, a "hegy" ( ~ Keresztes Szent János ) csak akkor látszik, amikor még messze vagyunk tőle.

De haladnunk kell felé.

 

Ebben segíti a tanítványt a hét megvilágosodási tényező. ( 1. éberség, tudatosság 2. valóság-vizsgálat, a valóság tanulmányozása 3. erő, állhatatosság 4. elragadtatás, öröm 5. nyugvás, elnyugvás 6. összpontosítás 7. felülemelkedett egykedvűség )

 Ez a buddhista meghatározás szinte teljesen egybeesik azzal amit Hunyadi László könyvében olvashatunk:

"Az Istentől való megszólítottság élményére egész egyéniségével reagál a hívő ember. Ez a reagálás elsősorban érzelmi, de értelmi és erkölcsi vonatkozású is.

(...)

Maga az élmény általában megrendítő, melyet követően megváltozik az ember életvitele: megszabadul a kételyektől, áthatják életét, magatartását azok a tényezők, amelyeket isteni követelményeknek ismer fel." ( Hunyadi László: Az ember vallásai az őskortól napjainkig )

"A vallási élmény  az "Istennel való találkozás" átélését jelenti számára. Ezek az élmények kiemelik a vallásos embert a hétköznapiságból: örömet és tettrekészséget eredményeznek nála." ( Hunyadi László: Az ember vallásai az őskortól napjainkig )

https://boatswain69.blogspot.com/2022/02/harmadik-fok-try-to-live-holier-oromet.html

Ez a "megvilágosodás", ez a "színelátás". "Ide" törekszik minden lélek. 


 Ám nem könnyű utazás ez..., sok buktatója van, ezek megkülönböztetése létfontosságú lehet.

"Loyolai Szent Ignác a következő szabályokat adta a "szellemek megkülönböztetésére" ( "distinctio spirituum" ):

1. Minden, ami visszatart a jótól vagy fékez benne, a gonosz szellemektől, s minden, ami előbbre visz a jóban, a jó szellemektől és Istentől való. 

a) A bűnösök elé, akik a bűn rabjai, a gonosz szellem hazug örömöket állít, hogy megtartsa őket a bűnben; a jó szellem nyugtalanságot, lelkiismeretfurdalást támaszt bennük, hogy kilépjenek a bűn hatalma alól. 

b) A megtértek elé a gonosz lélek akadályokat állít, hogy elkedvetlenítse őket; a jó szellem kedvet és bátorságot önt beléjük és tovább ösztönzi őket a jóra. -

2. A vigasztalások akkor származnak jó szellemektől és Istentől, ha 

a) buzgóságra és egyre lángolóbb szeretetre gyújtanak; 

b) ha őszinte bűnbánat és istenszeretet könnyeire fakasztanak; 

c) ha növelik a hitet, a reményt és a szeretetet, és lelki békét idéznek elő. - 

 3. Lelki szárazság idején nem szabad változtatni a jó elhatározásokon, hanem megalázkodva, buzgóbban imádkozva, hűséges türelemmel várjuk Isten újabb látogatását és vigasztalását. - 

4. Vigasztalások idején alázatos hálával fogadjuk Isten kedveskedő szeretetét, és készüljünk a próbatétekre. - 

5. A kísértővel szemben a legjobb fegyver az azonnali, határozott ellenállás, az őszinteség lelkiatyánkkal szemben és gyenge pontjaink alázatos ismerete és védelme."

( Magyar Katolikus Lexikon )

 https://boatswain69.blogspot.com/2020/12/distinctio-spirituum.html

 

Kitűnő leírás, de van "művésziesebb" megközelítés is: 

"Egy zen szerzetestől valaki megkérdezte: – Mit csináltál, mielőtt megvilágosodtál? – Fát vágtam és vizet hordtam a kútból – válaszolta a szerzetes. – És mit csinálsz most, hogy megvilágosodtál? – Fát vágok és vizet hordok a kútról – válaszolta.

A kérdező zavarba jött. – Akkor hát nem változott semmi.

A mester így szólt : – Én változtam meg. Nem a cselekedeteimben történt változás, hanem bennem – de mivel én megváltoztam, velem együtt a tetteim is megváltoztak.

A jelentőségük változott: a prózából költészet lett; a kövekből szózat, az anyag teljesen eltűnt. … Az élet megszabadulás lett számomra, nirvána." ( Osho: Az emberi lét útja, 10. )

https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/a-prozabol-kolteszet-lett.html

 

S egy még ennél is szebb meghatározás egy valódi keresztény misztikustól:

"Ez az új ruha pedig nem egyéb, mint Istennek Istenben való egészen újnemű megértése, amely pótolja az addigi pusztán emberi megértést. Továbbá Istenben való, új Isten iránti szeretet; amennyiben az akarat most már megszabadult az ő régi, emberi ragaszkodásaitól és vágyaitól. Ezeken kívül egészen új gondolkodásmódot és mérhetetlen élvezetet önt a lélekbe, amely kiszorítja belőle a régi gondolkodást és a régi fogalmakat. Így azután Isten egészen megszünteti a régi embert, vagyis az ő pusztán emberi létét, és összes tehetségeit új, természetfölötti képességekkel ruházza föl, úgy hogy eddigi pusztán emberi cselekvése istenivé válik. Ez az, ami az Istennel való egyesülésben létrejön. A lélek nem szolgál többé másra, mint arra, hogy oltár legyen, amelyről Istenhez az imádás és dicséret áldozata száll föl, s amelyen nem lakozik más, mint Isten." ( Keresztes Szent János, A Kármelhegy útja, I, V, 76 )

Ezért érdemes küzdeni.

 

"Minden boldogság bátorságból fakad." ( Honoré de Balzac )

https://boatswain69.blogspot.com/2020/09/hogy-lehetunk-ok-ek.html 

Mondhatnánk..., helyes "erőfeszítésből".

 

"Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek." ( Mt 6,33 )
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése