Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2021-11-13

Önmegjelenés ( Sicherscheinung ) és önmeghatározás ( Sich-Bewusstsein ) I. ~ úgy szemléli magát, mint ami a tétlenségből és hatástalanságból a hatékonyságba megy át.

"Ha azonban elérkezik a tökéletes, ami töredékes, az véget ér."

 

 Valóságos elv és a fogalom élete...

"Hírül adom mindenkinek,
hogy él, föltámadott,
velünk van, itt köztünk lebeg,
s elhagyni sose fog.
"( Novalis, Lelki énekek, 10, 35 )


Hírül adom mindenkinek, - mondja Novalis. Átadom az üzenetet.

"(...) Egy ismeretlen, ősi fényű örök Titoktól elszakadtan, küldöncnek jöttem, s eltűnök majd, ha izenetem általadtam." ( Mécs László: Meteor )

https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/konnyu-kod.html

https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/hogy-vegul-ha-senkinek-senki-en.html

https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/teljesuljon-ami-elhataroztatott.html

 

Léteznie kell tehát egy fogalomnak, mely lehetőség szerint a legeslegtisztább formában tükrözi vissza először az abszolút valóság ránk eső, nekünk szánt részét, "a kisebb válaszol..."

https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/s-kisebb-valaszol.html

 

 Ebben a tükörben szemlélhetjük az abszolút létet, de a többi létezőt is, mintegy a forma vagy más néven a kép tükröződéseként.

"(...), s e viszony tükröződése teljességgel elválaszthatatlan egységet alkotnak. A lét tulajdonképpen csak tükörképben, annak projekciójaként létezik, s megfordítva, tükörkép valóságos, vagyis létet tételező." ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 595 )

S ettől létezik maga a "forma" is. E tükröződés nélkül, ha nem volna mit megjelenítsen, maga sem létezne.

S minél tisztább a kép, annál tökéletesebb a megértés.

S a megértés cselekvésre indít..., minél tisztább és tökéletes megértésre.

"Ezért az, hogy a fogalom alapként szemléli magát, a következőt jelenti: az alap-volt aktusában szemléli magát, egy ilyen aktust csatol létéhez, mint előrehaladást a tagadásból az állítás felé. Az aktus szóval egyben igen találóan fejezzük ki a lét és nemlét közötti közvetítést, az átmenetet." ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 595 ) 

"A következőt jelenti az, hogy a fogalom alapul szolgálóként szemléli magát: úgy szemléli magát, mint ami a tétlenségből és hatástalanságból a hatékonyságba megy át. Ez olyan adottság, amely összekapcsolja a hatékonyságot és a hatástalanságot." ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 596-597 )

Így válik a végtelen de mozdulatlan isteni valóság véges de tevékennyé. Ez a "daimonion", illik komolyan venni. A szenvedélyeink nem véletlenül vannak. ( Természetesen a tiszta fogalom tiszta szenvedélyeket eredményez, s minél tisztább, annál szebbeket. A káros szenvedélyek, torz képből származnak. )  

A "daimonionnak" nem csak válaszolnia kell, de változtatnia is az élet folyásán.

"A "daimonionnak" nem csak válaszolnia kell, de változtatnia is az élet folyásán."

"Azt találjuk tehát, hogy a tudatnak vagy a képnek abszolút teremtőereje van, s ez példázza azt a logikában előadott tanítást, amely szerint az eredeti jelenség az önmegjelenésen (Sicherscheinung) és annak formáján keresztül változik meg." ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 597 ) 

Akiben dolgozik ez az isteni szikra, nem csak elszenvedni fogja a környezetét és anómiásan, mint egy döglött hal mindig az árral úszik, hagyja magát akár félrevezetni is...; de "feszíteni" fogja mindig a már meglévő kereteket, hisz ezért született, "mert életének saját célja van..." ( ~ G. B. Shaw ), erre való a "daimonion".

https://boatswain69.blogspot.com/2020/07/te-itt-ezekre-en-azokra-gondolok.html

https://boatswain69.blogspot.com/2020/09/ha-megszentelodik-lelek-szent-lesz-test.html

 

Így érthető korábbi megállapításunk, hogy előbb van a szerep, s csak utána az én. A feladat alanyt keres, így személyt formál magához.

https://boatswain69.blogspot.com/2020/09/benit-soi-le-main-qui-dons.html 

https://boatswain69.blogspot.com/2021/09/metanoia-v-conversio-cordis.html

https://boatswain69.blogspot.com/2020/07/oda-is-keszulok.html

https://boatswain69.blogspot.com/2021/06/nagyszeru-kudarc.html

 

"Mi van, ha nem az Éné a tudat, hanem a tudaté az Én, s a tudat önmagából hozza létre? E gondolattól a tudománytan egyáltalán nem riad vissza! (...) Mi lenne ha ez a fogalom, amelyről beszélünk, maga venné fel a tudat formáját, s benne valamilyen Én, egy gondolkodó és erőteljes szubsztancia formáját; (...)" ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 598 ) 

 

"Azt találtuk, hogy a fogalomnak oksági hatásában való öntudata (Sich-Bewusstsein) az oksági hatásra való abszolút önmeghatározás közvetlen belső szemlélete, amelynek közvetlenül megfelel - s belőle következik - egy ilyen fajta oksági hatás az objektív szemléletben. Ez ennek a tudatnak a magva és középpontja a maga korábban leírt ötszörösségében: ez a tudat ténye.

(...)

A megértésnek ez az élete tehát teljesen önmagát határozza meg: mire? Valódi oksági hatásra, (...)" ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 599, 601 )

Először van tehát az abszolút valóság, a szellem, ennek része a fogalom, mely tudatot és lételveket generál, melyek mentén objektiválja sőt ezen keresztül önreflexióra is képessé teszi magát.

"Az tehát, hogy a fogalom önmaga alapja, a következőt jelenti: belső létét önmagán túl, az objektív létbe helyezi át; s az a képessége, hogy valóban alap legyen, ennyit jelent: képes arra, hogy önmagán kívül helyezze azt a képet, amely belső lényegének lenyomatát hordozza; a fogalom abszolút szabad, valóságos és objektív erő. Mindent egybevetve: az élet annak képessége, hogy valami belsőleg határozza meg önmagát, s ennek az önmeghatározásnak a következtében alappá váljék, teljességgel képes legyen létet teremteni önmagán kívül." ( Johann Gottlieb Fichte, Az erkölcstan rendszere, 602 )

Ez maga az élet.

Ezt tényleg érdemes megosztani másokkal, magának a mozgásnak az értelmét önmagában és céljában is.

https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/csak-el-kell-menni-dijert.html

https://boatswain69.blogspot.com/2020/07/vocatus-atque-non-vocatus-deus-aderit.html


"Én ennek mondom, ő megint
másoknak mondja el,
s az új mennyország fénye mind
így lobban sorra fel."
( Novalis, Lelki énekek, 10, 35 )

Célunk a helyes önmeghatározás és önmegvalósításon túl egy harmonikus közös lét kialakítása is..., egy igazi "restoration": ~ slow and mindful restoration of spiritual and practical community.


"Ha azonban elérkezik a tökéletes, ami töredékes, az véget ér."


 "Gyermeki műve mindenen; szeretete soha nem pihen, és édes-öntudatlanul mindnyájunk keblére simul.

Ez a maga számára kis gyermek számunkra Isten is, italunk lesz és ételünk,
s érte hűséggel fizetünk."
( Novalis, Lelki énekek, 12, 40 )

 

 


 

"A prófétálás véget ér, a nyelvek elhallgatnak, a tudomány elenyészik. Most megismerésünk csak töredékes, és töredékes a prófétálásunk is. Ha azonban elérkezik a tökéletes, ami töredékes, az véget ér. Gyermekkoromban úgy beszéltem, mint a gyerek, úgy gondolkoztam, mint a gyerek, úgy ítéltem, mint a gyerek. De amikor elértem a férfikort, elhagytam a gyerek szokásait. Ma még csak tükörben, homályosan látunk, akkor majd színről színre. Most még csak töredékes a tudásom, akkor majd úgy ismerek mindent, ahogy most engem ismernek." ( 1Kor 13,8-12 )

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése