Qui bono!
Mandeville-é volt legutóbb a végszó, kezdjünk most is vele.
Kinek jó ez így?
"Tehát bármit mondanak, minden igyekezetünk célja a gyönyör." ( Michel Montaigne, Esszék, A bölcselkedés a halál iskolája, 318 )
De ki gyönyörködik itt és miben? ( Lásd: https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/stop-look-listen.html , Beöthy Tamás atya szavai... )
Lehet nem csak mi gyönyörködünk, de más is bennünk... ( Marsilio Ficinonak van erre egy kiváló elképzelése, később kitérünk rá..., hisz folytatni szándékozunk "neoplatonikus" sorozatunkat. )
A neoplatonizmus szerint az Isten emberré kívánt lenni, s meg is tartja a távolságot..., miért jó ezt a végtelen nagy és egyszerre végtelenül kicsi hézagot szüntelenül fenntartani; talán a humor megmagyarázza.
"Mindenki úgy megy el, mintha most érkezett volna." ( Michel Montaigne, Esszék, A bölcselkedés a halál iskolája, 320 )
Ezen vagy sírunk vagy nevetünk.
Böjte Csaba lelkünkre köti, olyan lelkivezetőnek, aki nem tud beszédébe legalább egy viccet beleszőni, semmiképpen se higgyünk.
Ha elfogadjuk a tételt Frankl Emil Viktor és Szolzsenyicin nyomán, hogy csak kétféle ember van a világon..., tisztességes és tisztességtelen, akkor csak kétféle humor létezhet, se több, se kevesebb.
"minden megkezdettben ott rejtőzik az eredmény minősége: (...)" ( Michel Montaigne, Esszék, A bölcselkedés a halál iskolája, 319 ) ( v.ö.: "A változás az azonosnak és a különbözőnek egysége az időben." ( Weissmahr Béla , https://boatswain69.blogspot.com/2020/07/vocatus-atque-non-vocatus-deus-aderit.html ) )
Ez a minőségi eredmény teszi különbözővé.
Minden egyes emberé egy bizonyos cél, ez az amire cselekvése irányul..., ez szándék határozza meg a cselekedete értékét, a humoráét is, s átvitt értelemben egy adott vicc tanúskodik a személy értékéről.
Sőt jobban, mert egy adott tett "kimagyarázható" ám frusztrációinkban ténylegesen feltárul előttünk saját igazi valónk..., vicceinkben ezt próbáljuk feloldani, ezzel egyszer s mint el is árulva magunkat.
Montaigne egy egyszerű meghatározást alkalmaz:
"Aki jót tesz veled, jobban szeret, mint ahogyan te őt szereted."
( Michel Montaigne, Esszék, Az atyák szeretetéről gyermekeik iránt,,
364 )
Kérdés, te mit szeretsz "jobban"?
I. Jó ember ~ jó humor
A tisztességes ember a "Jóra" törekszik, szeretni másokat. "Jobban szeretni"..., ők akik felfelé húzzák a spirálrugót".
"Ezzel párhuzamosan: nincs olyan jótett, aminek egy jó természetű ember ne örvendezne. A jótettel valamiképpen együtt jár egyfajta jó érzés, mely bensőnket örömmel tölti el; a tiszta lelkiismeret pedig nemes büszkeséget kelt bennünk." ( Michel Montaigne, Esszék, A megbánásról, 398 )
Jó érzés és nemes büszkeség.
"Jót tettél? Szép és nemes dolog. Jót tett veled? Hasznos dolog. A hasznosat pedig nem szeretjük soha, csak azt ami szép és nemes." ( Michel Montaigne, Esszék, Az atyák szeretetéről gyermekeik iránt, 364 )
Tomi fiamra várva beszédbe elegyedtem az osztályába járó egyik apukával, s nosztalgiázni kezdtünk.
"Emlékszem, amikor belehányt a nyakamba a gyerek a háti hordozóban ülve..." stb.
Jókat nevettünk az ilyen és hasonló történeteken. Boldogok voltunk akkor, s azok vagyunk most is. Nekünk gyerekünk van, akit hátunkon cipelhetünk..., aki beül mögénk; s hogy néha balul sül el a dolog, sebaj - a cél a lényeg, a szeretet, ami kitölti úgyis a "hiányt".
Lássunk egy klasszikus fényképet:
Ez is csőd, a jóra törekvés csődje..., a szeretet egyfajta félresiklása..., de könnyen menthető jó érzésre és nemes büszkeségre a mi segítségünkkel, hozzátéve szeretetből, ami hiányzik.
"Meggyőződésem szerint az emberek üdve a boldog élet, de nem a boldog halál, mint ahogy Antiszthenész mondja." ( Michel Montaigne, Esszék, A megbánásról, 412 )
II. Rossz ember ~ rossz humor
"Jót tettél? Szép és nemes dolog. Jót tett veled? Hasznos dolog. A hasznosat pedig nem szeretjük soha, csak azt ami szép és nemes." ( Michel Montaigne, Esszék, Az atyák szeretetéről gyermekeik iránt, 364 )
Vannak akik nem jutnak idáig, pusztán csak a hasznosságban és"muszáj"-ban hisznek. ( lásd: https://boatswain69.blogspot.com/2021/02/muszaj.html )
Ám ez maga a lét csődje..., az ilyenek örülnek más bukásának, hisz maguk is "bukottak"; ha nevettél a fenti "gif"-en, hát szégyelld el magad!
"Minden dolgot összefűz valami hasonlóság." ( Michel Montaigne, Esszék, A tapasztalásról, 47 )
Ezt senki sem tagadhatja meg, sem hasznosságból, sem muszájból.
S ha nevettél, én is szégyellem magam..., s már kapok is az arcomhoz:
"Diogenes, amikor látta, hogy egy gyerek így eszik, pofont adott érte a nevelőjének." ( Michel Montaigne, Esszék, A tapasztalásról, 117 )
"Vannak, akik megátkozzák a fényt, és imádják a sötétséget. Roppant találékonyak vagyunk életünk elrontásában." ( Michel Montaigne, Esszék, Vergiliusi verssorokról, 416 )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése