Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2022-01-15

Vascipő ~ a harmadik lelkiismeret I. ( Valamely isten lakozik bennem nyilván... )

 "A természet hajdani papjai" ( Hölderlin, Hüperion, 225 )

"Még nem megyek." ( Hölderlin, Empedoklész az Etnán, 445 )

 

 

Eddig két lelkiismeret típussal ismerkedtünk meg..., a Hellinger által részletesen elemezett csoport lelkiismerettel és az Agapénak, vagy általunk "barátságosságnak" nevezett érzésből származó általános, - mondhatni egyetemeleges lelkiismerettel.  

Az első egy szűk csoport, a második minden élő és élettelen őrzője.

"s mi is odajárulunk e tűzhöz, hogy felcsapó lángjába vessük napi munkánkat, lényünk egy részét - nem mondhatod-e el majd: boldogok vagyunk," ( Hölderlin, Hüperion, 225 ) 

Mindenki táplálja e tüzet, - vagy melegszik nála?

 

I. "hallgatjuk a bennünk élő, szerető isten szavát" ( Hölderlin, Hüperion, 224 ) 

 

A szeretet kényszerítőerő, s Isten a szeretet. Annyira vagy Isten, amennyi benned a szeretet.

"Tudd felismerni a szeretet kényszerét. Aki esküszik rám, és mielőtt megszólalna, azt várja, hogy előbb én beszéljek, nem érdekel engem." ( Antoine de Saint-Exupery, Citadella, 132 )

 

 Ám ahogy Fichtétől már olvastuk, senki sem érheti el a tökéletességet, bár mindenki ezt igyekszik megvalósítani, ez létünk értelme.

"Ember küzdj és bízva bízzál!" ( Madách Imre, Az ember tragédiája )

Mi az amiért küzdünk?

"Azt hinném, igen, ha nem volna bennünk egyvalami - : a roppant törekvés, hogy minden legyünk - amely , mint az Aetna titánja, lényünk mélyéből fel-felháborog." ( Hölderlin, Hüperion, 208 ) 



 Ezt csak mi tudhatjuk, amit daimónjaink tudnak. Ez a harmadik lelkiismeret.

 

"Akinek van szeme a látásra, s füle a hallásra", - mondja Jézus.

Lehet fordítva kell ezt is értelmezni. Akkor vagy valaki, ha hallgatsz a füledre és követed a szemed?

Amit meglátsz, csak te és a hasonló daimónnal rendelkezők látnak, nektek is kell elvégezni!

Más emberek más végzettel születnek, nekik mást mutat a tudatuk..., ahogy Rilkével kapcsolatos történetben már megbeszéltük: "Téged küldtelek."

Az irgalmas szamaritánus története épp ezért hiányos, de ezek mindig azok..., tanítói történetek, vitára hívnak. A jó tanítvány kérdez, tanul..., vitatkozik.

 

A többiek lehet észre sem vették a nyomorultat az út szélén, ám a szamaritánus igen.

"Engem szeretni velem való együttműködést jelent!" ( Antoine de Saint-Exupery, Citadella, 163 )

A bajba jutott megmentésére a szamaritánust küldték..., őt biztosan, hisz meglátta és megesett rajta szíve...; - és "együttműködött".

S jól tette, hisz igazából egyetlen igazi halál van számunkra, - teremtettségünknek megtagadása, szembeszállás a "daimónnal", életünk céljával.

"Mennyire gyűlölöm viszont az összes barbárokat, akik azt képzelik, hogy bölcsek, mert nincs már szívük." ( Hölderlin, Hüperion, 103 )

https://boatswain69.blogspot.com/2021/06/szembeszallni-daimonionnal-pokol.html 

 

Mi a nyereség? 

Lelki békénk visszaszerzése illetve megtartása, - mert "megcselekedtük amit megkövetelt a haza". Vagy ahogy Pál apostol mondta: "A jó harcot megharcoltam..."

 Azok lehetünk, amik mindig is voltunk. A magban bene van a az egész növény vázlata.

 

Ki kényszerít minket erre? Semmi és senki..., de boldogtalanok lennénk, ha nem tennénk meg. 

Egyik munkatársam a következőt mondta: "Én olyan beleállós, felvállalós vagyok." - "Akkor te erre születtél," - feleltem neki. 

Saját küldetésünket csak mi ismerjük, és csak mi egyedül teljesíthetjük be. ( Kicsit a Sinn Féin jelmondtatára hasonlít... )

"Így van a templommal is, ahova csupa barát lép be, de a barátok száma megszámlálhatatlan." ( Antoine de Saint-Exupery, Citadella, 163 )

 

Ki Isten barátai?

"Nem mindenki megy be a mennyek országába, aki ezt mondja nekem: Uram, Uram, hanem csak az, aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát." ( Mt 7,21 )

A "mennyek országa" ez a "templom", ahol csak azoknak a barátoknak van hely, akik megcselekszik ezt az akaratot..., végtelen számú barát, végtelem számú akarathoz..., - egy templomban. 

Nem megyünk még el..., mi Isten barátai vagyunk, "mint a természet hajdani papjai" - dolgozunk még a templomon, a nagy tűzbe még bedobjuk munkánkat.

"Még nem megyek. E szép virágzó, jóságos földtől szemem ne búcsúzzék el örömtelenül." ( Hölderlin, Empediklész az Etnán, 445 )

Ez a "vascipő"..., ami visszahúz, leláncol bennünket ide, a kötelességünk; örömünk.

 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése