Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2021-08-20

De profundis ~ fogság előtt / Patmosz 1. ~ Πάτμος - Ozeás / Vincent van Gogh

"...és hallék hátam megett nagy szót, mint egy trombitáét."

" (...) ha egyszer végre megfelelő műtermet találnék!" ( Van Gogh válogatott levelei, Etten, 1881. december, 55 ) 

"aki könnyen meghasonlik a világgal, az könnyebben is békül meg vele." ( Hölderlin, Hüperion, 225 ) 

 

 

"A mélységből kiáltok, Uram, hozzád
hallgasd meg szavamat, Uram.
Legyen füled figyelmezéssel
amikor hozzád könyörög szavam."

Sík Sándor, 129. zsoltár (De profundis)


 

 Mire valók a kürtök? Kinek és miért szólnak?

1. "Fújjátok meg a kürtöt... (...) én tépem szét, aztán odébbállok." ( Oz 5,8 / Oz 5,14 )

~ "Mert nem az áldozat kell nekem, hanem a szeretet, nem az égőáldozat, hanem az Isten ismerete." ( Oz 6,6 )

2. "Állj készen a trombitával! Úgy tör a baj az Úr házára, mint a sas: mert megszegték szövetségemet, fellázadtak törvényem ellen." ( Oz 8,1 )

S idéztük a legfőbb fenyegetést is:

"(...) úgyhogy visszatérhetnek Egyiptomba." ( Oz 8,15 )

 


 
"Youthful Decadence" by Casey Childs (2018)

 

János apostol Patmosz szigeti fogsága idején hasonló élményt élt át:


"Én, János, testvéretek és társatok Jézussal a szenvedésben, a királyságban és az állhatatosságban, a Patmosz nevű szigeten voltam az Isten igéjéért és Jézus bizonyságtételéért. Lélekben elragadtattam az Úr napján, és hátam mögül hatalmas hangot hallottam, mint egy trombitáét, amely ezt mondta: Amit látsz, írd meg egy könyvben, és küldd el a hét gyülekezetnek: Efezusba, Szmirnába, Pergamonba, Thiatirába, Szárdiszba, Filadelfiába és Laodiceába."  ( Jel 1,9-16 )

 

Amikor ezt a részt olvasom mindig Kisléghi Nagy Ádám, Szent Jeromos festménye jut eszembe:


Kisléghi Nagy Ádám, Szent Jeromos


"Megfordultam, hogy lássam, milyen hang szólt hozzám, és amikor megfordultam, hét arany gyertyatartót láttam, és a gyertyatartók között az Emberfiához hasonlót: hosszú palástba volt öltözve, mellén aranyövvel körülövezve; feje és haja fehér volt, mint a hófehér gyapjú, szeme, mint a tűz lángja; lába hasonló volt a kemencében izzó aranyérchez; hangja olyan, mint a nagy vizek zúgása; jobb kezében hét csillagot tartott, szájából kétélű éles kard jött ki, és tekintete olyan volt, mint amikor a nap teljes erejével ragyog." ( Jel 1,9-16 )

 

Erről meg a saját ikonom...


 

Sok értelmezési lehetőség van a Jelenések könyvéhez, mindazonáltal én dr C. van der Waal álláspontjával értek leginkább egyet.


"Szövetségi harag.

Ha figyelmesen megvizsgáljuk a könyv  tartalmát, azon nyomban szembe tűnik, hogy a Jelenések könyve bibliai, szövetségi nyelven szól. Meg ha nem is tartalmaz szó szerinti idézeteket az Ószövetségből, gyakran utal ószövetségi igeszakaszokra. Ezek az utalások pedig nem egyszerűen visszhangok mert a Jelenések könyve az Ószövetség egyik jellemző elemét ragadja ki - mégpedig Isten szilárd, szövetségi ígéreteit, és emellett szövetségi fenyegetéseit is.


A Jelenések könyvében ott találjuk azt a gyakran előforduló ószövetségi kijelentést, hogy az Úr népének Istene akar lenni (21:3; ld. 1Móz 17:7, 2Móz 6:6, 29:45, 3Móz 26:11-12; 5Móz 29:13, Ézs 7:14 Jer 7:23, Ezék 11:20). Utalásokat találunk továbbá az éhínség a fegyver és a döghalál csapásaira. Ezek mind szövetségi ítéletek voltak! Amikor a trombiták és a poharak hétszeres csapásáról olvasunk, akkor tulajdonképpen arról a hétszeres szövetségi haragról vad szó, amit Mózes 3. könyvének 26. része említ. A Jelenések könyve tehát azt a vonalat folytatja, amelyet a törvény és a próféták kezdtek el.." ( dr. C. van der Waal, Sola scriptura, A jelenések könyve, 2. Szövetségi megközelítés, 76 )

Tehát Istent nem a világ..., inkább Egyháza érdekli..., választott népe, akik ahelyett, hogy Őt keresnék, "műtermekre" vadásznak.

 

Jogos a harag.

 

"Mikor fölkél a nap,
a sosem haragvók hajától eltéritődik a harmat,
ne bántson téged az én haragom soha, kedves.
(...) 
Észre sem veszed hogy kihúzom magam, mikor a jövőről szólok,
ha akarod, hát csak ama városdaloló győzelem után térek meg hozzád,
(...)
 
Érted haragszom én, nem ellened, 
nosza szoritsd meg a kezem, mellyel magosra tartalak álmaimban, 
erősitsen az én haragom, dehogy is bántson, kedves." ( József Attila, Érted haragszom nem ellened ) 

 

A trombiták értünk szólnak.

 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése