Kiemelt bejegyzés

"Ezt még én is tudom. Ha búzát rostálják, nem együtt rázzák-e a konkollyal?" / "És megparancsolom a bölcs tűznek..." / "A kérdés egyébként nem az, hogy mit ér, hanem hogy ki parancsol neki."

  "Szellemében és húsában egyként részesül az isteni természetből minden ember. Ez az oka, hogy Krisztus rejtélye nem pusztán egy ren...

2021-06-08

Könnyek ~ "mély elme a dús élet iránt hevül, (...)"

"(...) ki világban élt, ( I. )

A maszk és ami mögötte van...

 

 

 

"mély elme a dús élet iránt hevül, ifjú lángot az ért meg, ki világban élt, s a bölcs élete végén gyakran kedveli azt, ki szép." ( Hölderlin, Szókratész és Alkibiadész, 34 )

 

A sírás jó..., szögeztük le korábban és bizonyítottuk is..., s aki sír az fiatal marad, mert törekszik korának megfelelő felelősséggel élni.

https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/a-siras-jo.html / https://boatswain69.blogspot.com/2020/07/menthetetlenul-elkezdett-oregedni.html 


S az is belátható a "hasonló hasonlónak örül" ( "Similis simili gaudet." ).

Ficino szerint ( "rokon démon" ) barátod, aki hasonló szenvedéllyel rendelkezik, ez azt jelenti van neki és fel is ismeri és él is vele, tehát a viselkedésének felismerhető mintázata van..., olyan maszkot hord, ami jól áll neki.

 


 

"A platonikusok még azt is hozzáfűzik: akiknek az életét ugyanaz vagy rokon démon irányítja." ( Marsiglio Ficino, A szerelemről, avagy  magyarázat Platón A lakoma című művéhez, 199 ) 

A "rendszerben" törekvés van, ezt a természettudósok is elismerik, de nem tudják okát..., Schlegelnek van erre egy jó gondolata, az unalom, s ez egybevág Willigis Jager gondolatával is.

 

Miért törekszünk?

Gide szerint azért, mert valahol boldogtalanok vagyunk, s zseniális felismerés, mert az egyéniségünket keressük:

"Akkor Prométheusz megkérdezte:

- Mit keresnek?

A pincér tovább bölcselkedett:

- Ahol nem maradnak, ugyebár, ott nem lehet boldogság. Uram, elhiheti nekem, ha akarja - s ezzel közelebb lépett, lehalkította a hangját:

- Az egyéniségüket keresik.

Uraságod, ha meg nem sértem, nem idevaló, ugyebár?" ( André Gide: Rosszul láncolt Prométheusz, A pincér és a milliomos története )

 

 , s máshová megyünk, - ott hátha...; de lehet "szimplán" csak unatkozunk, - áporodott a levegő, friss levegőre megyünk. 

"Szimplán"- írtam pedig ez nagy erő lehet..., a fojtó levegő, az oxigénhiány...

József Attila "testvérünk": "Ki tiltja meg, hogy elmondjam, mi bántott hazafelé menet?"

Senki..., ha késztetésed van rá, mondd ki, legfeljebb "levágják a fejed". 

De ne unatkozz!!! 

 

"Az unalom nemcsak hatását, keletkezését tekintve is a fojtólevegőhöz hasonlatos. Ez is, az is ott támad, ahol sok ember tartózkodik összezárva." ( August Wilhelm Schlegel és Friedrich Schlegel, Athenäum töredékek, 261 )

Hogy megismerjük azt ahol még nem voltunk de önmagunkban is azt a személyt, akik vagyunk, új és újabb és egyre nehezítettebb helyzetekben.

( A közösség mindig visszahúz, mert olyan személyek együttese, akiket épp aktuális állapotodhoz választottál, de mi lesz a fejlődnél? ) 


Ezért jó a sírás..., mert sírni fogsz, mert elveszted őket, mert nem tartanak veled utadon, s siratod magad, mert elvesztetted őket. De miért is siratod őket, mikor már untad a társaságukat?

Hölderlin egy egész verset szentel a könnyeknek:

"Ne oltsátok ki véglegesen szemem világát, könnyek, mégse, nemes halált halnom, hagyjátok, orv Csalók, hogy létem utánra maradjon emlék." ( Hölderlin, Könnyek, 136 )

 

Ez egy paradoxon, mint minden az életben. 

Azért sír, mert megpróbálta, tehát vagy majdnem meg van a nagy mű, vagy majdnem megvan...; az meg szinte ugyanaz. Hisz próbálkozni születtünk a tökéletesség nem a mi képességünk..., hisz "senki sem jó, egyedül az Isten" ( Mt 18,19 ).

Sírnia azon is lehetne ha meg sem próbálta volna, olyan meg lehetetlen, hisz akkor nem tudná, mit is rontott el.

S minél többet vesztettél mert legalább megpróbáltad, annál dúsabb élet.

S csak egyvalami vádolhat életed végén a "démonod", saját szenvedélyed.

"Tuo tibi judicio est utendum. - Virtutis et vitiorum grave ipsus conscientie pondus est: qua sublata, jacent omnia." ( Csak saját ítéleted jogos magaddal szemben. Az erényről és a bűnről tudomást vevő lelkiismeretünk súlya nagy: ha ledobjuk magunkról, minden vele hullik." ( Michel Montaigne, Esszék, A megbánásról, 402 )
 

"(...) ki világban élt, s a bölcs élete végén gyakran kedveli azt, ki szép." ( Hölderlin, Szókratész és Alkibiadész, 34 )

 

Végül könnyen lehet, egyedül maradsz, mert legszebbnek már saját korod ne is találod, barátaid máshonnan lesznek:

"...kedves időtlenség virul rám, (...)" ( Hölderlin, Reményhez, 137 ) 

"Párkák! hadd csattogjon hát az olló! Úgyis a holtaké már szivem."

( Hölderlin, Görögország, 15 ) 


"a láthatatlan lét szövi műveit" ( Hölderlin, Reményhez, 137 )

Heidegger is nem véletlenül rajongott Hölderlinért. 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése